ثبت شرکت دانش بنیان

فرآیند ثبت شرکت دانش بنیان

1-1. مراحل ثبت نام شرکت‌ها برای دانش‌بنیان شدن چیست؟

پاسخ: در ابتدا شرکت می بایست به سایت www.daneshbonyan.ir مراجعه کرده و پس از مطالعه آئین‌نامه­ها و قوانین و در صورت دارا بودن شرایط مندرج در آئین نامه در قسمت «مصوبات کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجراء»، در سامانه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش­بنیان (http://www.reg.daneshbonyan.ir) ثبت نام نمایند.

1-2. براي تاسيس يک شرکت یا موسسه دانش‌بنیان، چه باید کرد؟

پاسخ: شرکت‌ها و موسسات باید بصورت عادي در اداره کل ثبت شرکت‌هاي سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت شوند و در هنگام ثبت، هيچ تفاوتي بين شرکت‌ها وجود ندارد.

شرکت‌هاي متقاضي پس از توليد کالاها و خدمات دانش‌بنیان يا ارايه نمونه آزمایشگاهی (براي شرکت‌هاي نوپا)، بر مبناي آيين­نامه مصوب کارگروه، ارزيابي شده و براي يک مدت محدود مي­توانند از تسهيلات و مزاياي قانون استفاده کنند و براي تمديد زمان استفاده از مزاياي قانون، بايد دوباره ارزيابي شوند.

1-3. آیا می­توان از ابتدا شرکت را به عنوان شرکت و یا موسسه دانش‌بنیان در اداره کل ثبت شرکت‌ها سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت نمود؟

پاسخ: خیر، ثبت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان همانند دیگر شرکت‌ها و موسسات خواهد بود و شرکت متقاضی پس از ثبت شرکت در اداره کل ثبت شرکت‌ها، وارد فرآیند ارزیابی شرکت‌ها می­شود.

1-4. شركت دانش‌بنیان به چه شركتي گفته مي‌شود؟

پاسخ: شرکت یا موسسه خصوصی یا تعاونی است که به منظور هم­افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری­سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری­های برتر و با ارزش افزوده فراوان به ویژه در تولید نرم­افزارهای مربوط تشکیل می­شود و بر اساس معیارهای مورد نظر آیین­نامه، به تایید کارگروه می­رسد.

1-5. آیا ثبت نام اشخاص حقیقی در سامانه امکان­پذیر است؟

پاسخ: خیر، لازم است فرد ابتدا به صورت حقوقی شرکت یا موسسه­ای را در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برساند و بعد از اخذ شناسه ملی شرکت نسبت به ثبت نام شرکت در سامانه شرکت‌های دانش‌بنیان جهت ارزیابی اقدام نماید.

1-6. شناسه ملي اشخاص حقوقي را چگونه مي­توان پيدا نمود؟

پاسخ: متقاضيان مي­توانند به سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور با آدرس(http://www.ilenc.ir) مراجعه نمايند و با جستجوي اسم شركت يا موسسه، شناسه ملي اشخاص حقوقي را دريافت و در سامانه وارد نماييد.

1-7. آیا یک تیم شامل چند نفر از افراد متخصص (هسته فناور یا واحد فناور) که در یک مرکز رشد مستقر است، مشمول استفاده از مزایای قانون می‌شود؟

پاسخ: قانون مختص به حمایت از شرکت‌های ثبت شده رسمی است و هسته فناور یا واحد فناور، پس از ثبت رسمی حقوقی می‌تواند بلافاصله تقاضا داده و ارزیابی شود. لذا قبل از ثبت رسمی شرکت، امکان ارایه تقاضا و استفاده از حمایت‌های قانون وجود ندارد.

1-8. شرکت چه کسی را به عنوان رابط در سامانه ثبت کند و اگر شرکت اقدام به ثبت نام اولیه نموده باشد، اما بعد از پنج ساعت ایمیل فعال­سازی به رابط و یا مدیرعامل ارسال نگردد، چه اقدامی باید صورت پذیرد؟

پاسخ: رابط شرکت شخصی است که برقراری ارتباط از جانب دبیرخانه کارگروه با ایشان به راحتی امکان­پذیر باشد و از کلیه اطلاعات و فرآیندهای شرکت مطلع باشد. همچنین اگر رابط شرکت اقدام به ثبت نام اولیه نمود و پس از پنج ساعت ایمیل فعال­سازی برای وی ارسال نگردید، لازم است که دوباره اقدام به ثبت نام نماید.

1-9. آیا شرکتی که قسمتی از سهام آن متعلق به شخص حقیقی با تابعیت غیرایرانی باشد می­تواند از حمایت­های قانونی مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده نماید؟

پاسخ: بله، این شرکت‌ها هیچ ممانعتی برای ثبت نام و استفاده از حمایت­ها و تسهیلات قانونی شرکت‌های دانش‌بنیان ندارند.

1-10. سهام بی نام چیست؟

پاسخ: در صورت بی‌نام بودن سهام در شرکت‌های سهامی، نام و مشخصات دارنده سهم بر روی ورقه سهم درج نمی‌شود و سهم بی‌نام به صورت سند در وجه حامل تنظیم و مالک، دارنده آن شناخته می‌شود، مگر خلاف آن ثابت گردد. برای نقل و انتقال سهام بی‌نام نیازی به ثبت آن توسط صاحب سهم یا وکیل او در دفاتر شرکت نیست. اگر شرکت فاقد سهام بی نام است در قسمت ثبت اطلاعات مربوط به سهام بی نام صفر را وارد نماید.

1-11. آیا دانشگاه­ها امکان مشارکت در تأسیس و اداره شرکت‌های دانش‌بنیان را دارند؟

پاسخ: بر اساس ماده 43 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت – مصوب 4/12/93، دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی (دولتی و غیردولتی) مجازند با ایجاد و مشارکت در شرکت‌های دانش‌بنیان که حداکثر چهل ‌و نه درصد (49%) سهام آن متعلق به دانشگاهها، مؤسسات پژوهشی و دیگر واحدهای دولتی و مابقی سهام متعلق به اعضای هیأت‌‌‌‌علمی و دانشجویان و سایر سهامداران بخش خصوصی است، نتایج تحقیقات اعضای هیأت‌‌‌‌علمی و دانشجویان خود را تجاری‌سازی نمایند.

1-12. آيا شركت­هاي دولتي يا متعلق به بخش عمومي هم حق استفاده از حمايت­هاي قانون دانش‌بنیان را دارند؟

پاسخ: شرکت‌های دولتی، مؤسسات ونهادهای عمومی غیر دولتی و نیز شرکت‌ها و مؤسساتی که بیش از پنجاه درصد (50%) از مالکیت آنها متعلق به شرکت‌های دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی باشد، مشمول حمایت­های این قانون نیستند.

1-13. فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیر دولتی چیست؟

پاسخ: 1 – شهرداری‌ها و شرکت‌های تابعه آنان مادامی که بیش از 50 درصد سهام و سرمایه آنان متعلق به شهرداری‌ها باشد. 2 – بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی 3 – هلال احمر 4 – کمیته امداد امام 5 – بنیاد شهید انقلاب اسلامی 6 – بنیاد مسکن انقلاب اسلامی 7 – کمیته ملی المپیک ایران 8 – بنیاد 15 خرداد 9 – سازمان تبلیغات اسلامی 10 – سازمان تأمین اجتماعی 11 – فدراسیون های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران 12 – مؤسسه‌های جهاد نصر، جهاد استقلال و جهاد توسعه زیر نظر جهاد سازندگی 13- شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی 14-کتابخانه حضرت آیت‌الله مرعشی نجفی (‌قم) 15- جهاد دانشگاهی 16- بنیاد امور بیماریهای خاص 17- سازمان دانش‌آموزی 18- صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر 19- صندوق تأمین خسارت­های بدنی

1-14. ‌آيا انجام فرايند ارزيابي و تأييد صلاحيت شركت­ها، مستلزم پرداخت هزينه است؟

پاسخ:خیر، با توجه به لزوم حمایت از شرکت‌های دانش­بنیان، همه هزینه­های ارزیابی شرکت‌های دانش­بنیان از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تامین می­شود و شرکت‌های متقاضی هیچ هزینه­ای را به کارگزاران ارزیابی پرداخت نمی­کنند.

1-15. اگر عنوان دانش‌بنيان در نام ثبتي يا اساسنامه شركت وجود داشت، آيا شركت دانش‌بنيان محسوب مي‌شود و مي‌تواند از حمايت‌هاي مندرج در قانون استفاده كند؟

پاسخ: خير. لازم است همه شركت­هاي متقاضي حمايت­ها، اطلاعات خود را در اين سامانه وارد كرده و بر اساس اين فرايندها ارزيابي شوند و شرکت‌هایی هم که در نام ثبتی یا اساسنامه خود، عنوان دانش­بنیان دارند، باید مشابه سایر شرکت‌ها بر اساس آیین­نامه ارزیابی شرکت‌های دانش­بنیان ارزیابی شوند.

1-16. آیا شرکت‌هایی که عضو مراکز رشد و یا پارک­های فناوری هستند جزو شرکت‌های دانش‌بنیان مشمول مزایای ماده (3) قانون هستند؟

پاسخ: شرکت‌های مستقر در پارک­های فناوری و یا مراکز رشد بایستی همانند دیگر شرکت‌ها در سامانه ثبت نام نموده و مراحل ارزیابی را طی نمایند.

1-17. آیا واحدهای تحقیق و توسعه فعال در یک شرکت خصوصی می‌توانند در قالب یک شرکت دانش‌بنیان مستقل شود؟

پاسخ: شرکت‌های بزرگی که معیارهای ارزیابی شرکت‌های دانش­بنیان و یا شرکت‌های دانش­بنیان دارای فعالیت صنعتی را ندارند می­توانند با تبدیل واحد تحقیق و توسعه خود به یک شرکت مستقل در صورتی که در راستای فهرست کالاهای دانش‌بنیان اعلام شده توسط کارگروه فعالیت کنند به صورت مجزا در سامانه ثبت نام نموده و فرآیند ارزیابی همانند دیگر شرکت‌ها برای آنها نیز صورت پذیرد.

1-18. در صورتی که محصول شرکت که در فهرست کالا/خدمات دانش‌بنیان مصوب قرار دارد در حد طرح و مستندات باشد می تواند در سامانه ثبت درخواست نماید؟

پاسخ: خیر، شرکت‌های نوپا باید کالاها و خدمات دانش­بنیان را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (با هدف تولید و فروش) ساخته و ارائه نمایند.

1-19. در صورتی که شرکت متقاضی تغییر نام داده باشد، به هنگام ثبت نام در سامانه دانش­بنیان چه اقدامی را باید انجام دهد؟

پاسخ: در صورت تغییر نام، شرکت باید آگهی تغییرات را ضمیمه مدارک کند. در صورتی که بعد از وارد شدن به پروسه ثبت نام، نام شرکت تغییر کند باید آگهی تغییر نام برای دفتر امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان فکس گردد (تلفکس: 88623593)، در غیر اینصورت مسئولیت این امر به عهده شرکت می­باشد.

1-20. شرط سقف 3 سال برای شرکت‌های نوپا تاریخ ثبت شرکت ملاک هست یا تاریخ شروع فعالیت؟

پاسخ: تاریخ تاسیس شرکت در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ملاک ارزیابی می باشد.

1-21. آیا شرکت‌های متقاضی در هنگام ثبت نام باید در پارک علم و فناوری مستقر باشند؟

پاسخ: خیر- شرکت‌ها در هنگام ثبت نام الزاماً نباید در پارک علم و فناوری مستقر باشند.